✎ Zahidem Türküsünün Hikayesi

Cherry

Platin Üye
Kırşehir Çiçekdağı’ndan Aşık Arap Mustafa, Hacı Büro’lardan Mehmet Ağa’nın kızı Zahide’ye aşık olur. Aşıkda ne kelime yanar tutuşur. Ama gönül bu işte, Aşık Arap Mustafa çok fakir, bir o kadar da garip bir kişi. Zahide ise Hacı Bürolar’ın zengin ve güzel kızı, üstelik ağa kızı, üstelik çok güzel, yaşı ise Aşık Arap Mustafa’dan büyük. Dolayısıyle nereden bakarsanız bakın birbirlerine hiç ama hiç denk değiller. Üstelik Zahide’yi isteyen çok zenginler var. Hem zenginler hemde yaşıtları Zahide’nin peşinde. Bu kadar kişinin arasında Zahide bir fakire hele hele bir garibe verilirmi..? Aşık Arap Mustafa bütün bu olumsuzluklara rağmen istetir Zahide’yi ama sonuç malum: Zahide’yi Aşık Arap Mustafa’ya vermezler.

Aşık Arap Mustafa sonunda askere gider. Zahide’yi ise başka biri ile evlendirirler. Zahide’nin başkası ile evlenmesini Aşık Arap Mustafa’ya duyurmak istemezler ama o bir yolunu bulur ve öğrenir. Yıkılır, dünyası kararır ve İşte Zahidem Türküsü Aşık Arap Mustafa’nın sesinden sazından bizlere kazandırılır.

1965 yılında Zahide vefat eder.
1966 yılında’da Aşık Arap Mustafa vefat eder.

Dip Not:
Türkünün sözleri Aşık Arap Mustafa’ya aittir. Beste ise:Nuh Akgün’e aittir. Derleyici sıfatı ile bu türküyü Neşet Ertaş derlemiştir ve TRT repertuvarına kazandırmıştır.

View: https://www.youtube.com/watch?v=1Sqe7BL76EA

Cherry

Platin Üye
Neşet Ertaş`ın bir röportajında muhabir Neşet Ertaş`a "Zahide kim?” diye soru yöneltir.

Muhabir:
Sizinki kim?

Neşet Ertaş: Sevdim ama kavuşamadım... Zahide'm türküsünü çığırdım, türkü çok tutuldu, sonra baktım başka türkücüler de Zahide'm türküsüne yeni yeni dörtlükler eklemeye başladılar. Zahide'm türküsü uzadıkça uzadı, sanki bir destan oldu, dilden dile dolaştı. Meğer herkesin bir Zahide'si varmış.

Muhabir: Ya sizinki?

Neşet Ertaş: Benimki, boynumu bükük koyan eski bir aşk hikayesi. Çalgıcı dediler kız vermediler.

O sırada Neşet Ertaş alır sazı eline ve...
O sırada Neşet Ertaş alır sazı eline ve...

"Yarin aşkı ile arttı hep derdim,
Babamı bir yere dünür gönderdim"
Ve ekler; “Vermediler. O zamanlarda Kırşehir`deydim, kızı istemeye babamı gönderdim, küçükken beraber evcilik oynadığım arkadaşımdı, onunla evlenemeyince çok üzüldüm, kaderime küstüm ve Kırşehir`den ayrılıp Ankara`nın yolunu tuttum."

Neşet Baba devamında Ankara`daki günlerini sazıyla dile getirir.

Neşet Baba devamında Ankara`daki günlerini sazıyla dile getirir.

Bir ev kiraladım münasip bir yerde
Kaldı kavim kardeş hep Kırşehir`de
Bu aşk hançerini vurdu derinden
Çaresini bulamazsın ölüm dediler
Yarin aşkı ile döndüm şaşkına
Arada içerdim yarin aşkına

Raison Detre

Altın Üye
Emegine saglik, sende fena bir derleyici sayilmazsin, sende tuttur bir türkü dinleyek

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Amaaan bi şöyle sevilmedik gece gece dert loading

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Nasıl zamana düştük zahideyi bile kıskanır olduk aşksızlık hastalığı ölümden beter

Üst Alt