Marie Rose Balter’in hikayesi

Raison Detre

Altın Üye
Marie, 1930 yılında doğar. Marie’nin annesi alkoliktir. Annesi ona bakamayınca 5 yaşında olan Marie’yi yurda verir. Ardından bir çift onu evlatlık edinir. Marie’nin kaderi ne yazık ki yine yüzüne gülmez, çünkü onu evlatlık edinen çift sadist çıkar. Bu İtalyan asıllı çift küçük kızı evin mahzenine kapayıp sistematik biçimde işkence eder. Dışarıdan bakıldığında normal ve çok saygın göründükleri için, bunu yıllarca rahatlıkla gizleyebilirler ve Marie adeta cehennemi yaşar.

Marie Rose 17 yaşında depresyondan felç geçirir. Halisünasyonlar da gördüğü için doktorlar ona şizofren teşhisi koyar ve onu akıl hastanesine yerleştirirler. Marie hayatının 17 yılını orada geçirir ve çok zor yıllar yaşar. Umutsuzluk ve çaresizlik içinde kıvranır durur. Yemek yemez, yerinden kımıldamaz ve sıkça intihar etmeyi düşünür.

Otuz dört yaşına geldiğinde doktorlar Marie’nin durumunu yeniden değerlendirir. Onun şizofren olmadığına, ağır depresyon geçirdiğine ve panik atak yaşadığına karar verirler. Arkadaşlarının ve kendisini seven bir kaç sağlık görevlisinin yardımıyla Marie hastaheneden çıkar.

O artık hür ve yaşamını nasıl sürdüreceğine dair kendisi karar verme aşamasındadır. Terk edilmiş, işkence ve tacize uğramış, otuz dört yılı ziyan olmuş bir kişi olarak hiç de kolay olmayacaktır, ama o yılmaz ve kızgın, öfkeli, umutsuz olmak yerine sıfırdan başlamayı tercih eder.

Yetkililer “Aklı dengesi yerinde değil, okuması imkansız” dedikleri halde Marie, Salem State Üniversitesine Psikiyatri bölümüne girer ve mezun olur. Bu ara kanser hastalığına yakalanır ve mücadalesini kazanır. Kendisi gibi akıl hastahanesinden çıkmış ve iyileşmiş Joe ile evlenir. Kocası maalesef altı sene sonra ölür ve Marie kendini işine verir. Uzun yıllar doktor olarak çalıştıktan sonra Harvard Üniversitesi’nde mastır yapar. Psikiyatrik hastalarla çalışır, konferanslar verir. Biyografisi yazılır ve hayatı film olur (Nobody’s Child). Birçok ödüle laik görülür.

Elli sekiz yaşındayken, ‘Vay be’ dedirtecek bir şey yapar: On yedi yılını geçirdiği Masachusetts Danver Devlet Hastahanesine yönetici olarak atanır ve gelin görün ki, göreve alınır.

Verdiği bir basın toplantısında şunları söyler: “Eğer affetmeyi öğrenmeseydim, bir damla bile gelişemezdim. Yaşamım ziyan edilmiş bir yaşam olurdu. Ve bugün bu hastahaneye yönetici olarak dönemezdim.”

gunun-bellegi-marie-rose-balterin-hikayesi_0_mQCQ.jpeg

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Dün gece denk gelmiştim buna her aşama biraz daha kötü gibi görünse de kaderin onun için hazırladığı bir şey var

Raison Detre

Altın Üye
Dün gece denk gelmiştim buna her aşama biraz daha kötü gibi görünse de kaderin onun için hazırladığı bir şey var

Travmalar güçlü motivasyon kaynaklarina dönüşebiliyor canim benim , bu durumun tek hikayesi marie'de değil kesinlikle.

Frida Kahlo da örnek olabilir

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Travmalar güçlü motivasyon kaynaklarina dönüşebiliyor canim benim , bu durumun tek hikayesi marie'de değil kesinlikle.

Frida Kahlo da örnek olabilir
Biraz kişiye ve tercihlerine bağlı daha içe kapanıp kaderi için ağlayabilirdi

Daha güçlü olmayı seçti

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Ha deyince güçlü olunmuyor iste, onu daha guclu yapan sey yasadiklari.

Demir ateş iliskisi bir nevi
Biraz da ortam sağlanmış olmalı
Örneğin ;akıl hastanesinden ve kanserden kurulduktan sonra hayata adapte olma süreci.
Çünkü normal hayatı bilmiyor işkence ve hastane arasında geçti onca yaşı

Sonra okuması ve toparlanması için geçen süreçte adı anılmayan sihirli dokunuşlar olmalı

Raison Detre

Altın Üye
Biraz da ortam sağlanmış olmalı
Örneğin ;akıl hastanesinden ve kanserden kurulduktan sonra hayata adapte olma süreci.
Çünkü normal hayatı bilmiyor işkence ve hastane arasında geçti onca yaşı

Sonra okuması ve toparlanması için geçen süreçte adı anılmayan sihirli dokunuşlar olmalı

Senin gibi bir melaike dokunmustur kesin 😝

Kerim

SMFsever
Ayın Konuğu
Bilmediğimiz ne zor yaşamlar var aslında, aslında şu sosyal medya hem iyi hem kötü. Bazı hayatları görmemizi sağlarken burnumuzun dibinde yaşananları görmemizi engelliyor. Garip.

CaT

🎈
Board Admin
17 yil akil hastanesi, ve kimsesiz.. kimbilir ne deneyler yapmislardir üzerinde. Acaba kitap yazdimi? Hos yazsada anlatmaz artik yeni is yeri..

Affetmek, kolay yazilip zor uygulanan bir sey. Ama bu kadin yapabildiyse, herkes yapabilmeli

CaT

🎈
Board Admin
Suan fark ettim, pazartesi bi ablamla konusmustim, Kalp kirikliklarina bak dargin olduklarina bak demisti.. güzel hatirlatma oldu, tsk ederimmm @Raison Detre 😘

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Uzun süredir bulamadığım bir film. Sen bu islerden anlar gibisin. Bunun filmini nerde bulabilirim @Raison Detre
Nobody's Child diye geçiyor galiba.

Süreyya

Spákona
Platin Üye
Işte insani genetigi mi belirler, cevresi mi sorusunun baska bir problematigi.

Üst Alt