Süreyya'yı Taşlamak

De-Niro

Bronz Üye
sss.jpg
Bir kaç gün önce Chen hanım'ın bu film üzre bir konusunu görmüştüm.Sanırım bir sorun oldu ve sinema bölümündeki konular,yani yakın zamanda açılmış konular silindi veya veri kaybı yaşandı.Her neyse diyerek filmle ilgili konuşmaya geçelim.

Film'in dilimizdeki tam karşılığı "Süreyya'yı Taşlamak" olarak karşımızda duruyor.Film İran asıllı Fransız Freidoune Sahebjam'ın 1994 yılında yayımladığı aynı isimli romandan sinemaya uyarlanmış.Bu konuya göz atanların filmi izlediğini farz edip,hem olumlu hem de olumsuz eleştirilere geçelim.

Film kadına şiddeti gündeme getirdiği için,bu raddede teşekkürü hak ettiğini düşünüyorum.Lakin müteşekkir olan bireyin daha sonra bu eylem üstüne epey düşünmesi gerekiyor.Öyle ki filmde self oryantalizmin dibine vurulmuş.Yani batılılar İslam ve İslam Coğrafyasına kendi gözlerinden bakmamızı,kendi düşünceleri ile kanıksamızı ve dolayısıyla yorumsamalamızı da bu minvalden yapmamızı istiyor.Filmin dücar olunmasını istenilen algı şu: "İslamiyet ve hüküm sürdüğü ülkelerde,cahiliye devrinden kalma gelenekler hala devam ediyor.Bunu Batılıların gönderdiği bir kahraman ayuka çıkarıyor ve kadınların kurtarılması için bir meşale yakıyor" ben eminim çoğumuz,hem İran'a hem de benzeri orta doğu ülkelerine,bu benzeri filmleri izledikten sonra,nefret büyütmüştür gönlünün halelerinde.Ve batı hayranlığımız giderek artmıştır.Ne de olsa Süreyya'nın dramı ancak bu Fransız abimiz tarafından evrensele taşındı.

Film de en dikkat çeken detay şüphesiz Recm uygulamasıydı.Süreyya recm edilirken izleyenin yüreği dağlanıyor adeta.Zira bu sahne de insanın yüreği acımıyorsa insanlık adına,vicdani melekelerinin sorgulanması gerekiyor.Fakat bu sekans yani filmin ana temasının üzerine kurulduğu iskele sağlam değil.Şöyle ki,Kuran'da recm cezasıyla ilgili bir sure/ayet yoktur.Recm en bahir haliyle Tevrat'da yer almaktadır.Esasen İslam'dan daha fazla Yahudilikte uygulanmış bir cezalandırma yöntemidir.Hz.Muhammed zamanın da iki veya üç defa uygulandığı yönün de hadisler vardır.Lakin bu konu da tam ittifak sağlanmamıştır.O uygulanmış olmasından dolayı,sünnet kabul edilmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

Bu kısa bilgileri verdikten sonra recm'in yargısına varılmadan önceki sürece değineyim.Zina-evli bir kadının kocasını aldatma- hadisesinin vukuu bulduğu lahzada,en az 4 erkeğin bu olayı görmüş ve doğruluğunu onaylamış olması gerekiyor.Şahitlerden bir tanesi aksi yönde ifade verirse dava düşer.Fıkıh'da zina eden kadının kocasının şahitliği kabul edilmediği sabit ve katidir.Ayrıca Siyer'de zina ile suçlanan kadınların,bu suçlamayı kabul etmeyerek davanın düşmesine neden olduğu da görülmüştür.Recm'i savunmuyorum ancak madem bu konu üzerine bir film çekiliyor,uygulanışı film ile ne derece birbirine uyuşuyor sizce?Bura da amaç kadına ve kadınlığa yapılan haksızlığa isyan olabilmek mi,yoksa bunu yaparkan cümle islam coğrafyasını da,kadın katili olarak dünyaya servis etmek mi?

Süreyya'yı Taşlamak'ın kitabı da filmi de güzellik içerir,amenna.Lakin benim için niyet ve gaye herşeyden yücedir.Freidoune Sahebjam'ın bir piyon olarak kullanıldığından zerre şüphem yok.Kadınları,sürgünleri,öteki hayatları gündeme getiriyor.Lakin inanın bunu onlar için yaptığına kesinlikle inanmıyorum.Buradan bir siyasal çıkarımda bulunmak için kendisine hikayeler servis ediliyor.Tıpkı Dan Brown gibi.Sadık Hüseyin,Necip Mahfuz,Edward Said,Muhyiddin Şekûr,Ahmed Hilmi gibi adamlardan okumak lazım oraları,o hayatları.Artniyetsiz, samimice,dürüstçe,hiçbir siyasi gaye barındırmayacak şekilde.

Açıkcası bu konuda film tavsiyesi isteyen arkadaşlara The Day I Became A Woman izlemeyi tavsiye ederim.Ne pragmatist emel,ne siyasi malzeme,ne nemalanma,ne de amaç uğruna araç kılma.

Son düzenleme:

CaT

🎈
Board Admin
Bunu izleyemedim. Kalbim dayanmazdi.

döngüsel

Don't give up!
Süper Mod
Sorara'yı Taşlamak olarak bilirdim ben. Orjinali böyle miymiş?

Teşekkürler Frithjof. Zihnime kazınmış filmlerden biri...

Serçe

Uzaklaştırıldı
Çok mu dramatik.?
Yüreğim kaldırmıyor :(

De-Niro

Bronz Üye
Sorara'yı Taşlamak olarak bilirdim ben. Orjinali böyle miymiş?

Teşekkürler Frithjof. Zihnime kazınmış filmlerden biri...

Şayet okur veya izlerim derseniz,musait olduğum da "Kadın Olduğum Gün" adlı filmin incelemesini yapabilirim.Nitekim ben Süreyya'yı Taşlamak'ın siyasi kaygılar güdtüğünü düşünüyorum.

döngüsel

Don't give up!
Süper Mod
Şayet okur veya izlerim derseniz,musait olduğum da "Kadın Olduğum Gün" adlı filmin incelemesini yapabilirim.Nitekim ben Süreyya'yı Taşlamak'ın siyasi kaygılar güdtüğünü düşünüyorum.
İzleyeli çok uzun zaman oldu. Fırsat bulursam dediğiniz filmi de izleyeceğim.

CaT

🎈
Board Admin
Kuboo,sende mübarek o filme dayanamam ağlarim,buna kalbim dayanmaz,digerine ömrüm yetmez.Sen şeker kız Candy veya Haidi izle en iyisi. :)

Öyle oldu dimi biraz. Ya benim çabuk gözüm dolar kalbim sizlayiverir de, ondan zaten dizi film falan pek izlemem 🙈 adam beni iki yorum ile cözdü yahu..

Kizimsiz asla diye bir film izlemiştim, Hristiyan bir kadin irak/iran li bir adamla evleniyor, adam kizini çalıp gidiyor memleketine, kadinda onu almayami gidiyor öyle birseydi, onu biliyormusun?

De-Niro

Bronz Üye
Öyle oldu dimi biraz. Ya benim çabuk gözüm dolar kalbim sizlayiverir de, ondan zaten dizi film falan pek izlemem 🙈 adam beni iki yorum ile cözdü yahu..

Kizimsiz asla diye bir film izlemiştim, Hristiyan bir kadin irak/iran li bir adamla evleniyor, adam kizini çalıp gidiyor memleketine, kadinda onu almayami gidiyor öyle birseydi, onu biliyormusun?

Kızım olmadan asla'ydi sanirim o filmin adi.Evet izlemistim yine konusu ve verdigi mesajlar itibari ile begendigimi soyleyemem.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Bir kere daha diyorum ki film gecesi yapalım ve hep birlikte aynı filmi o gün izleyip yorumlarımızı yapalım

Amaaaa hiç şeapmıyorsunuz

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Bu kısa bilgileri verdikten sonra recm'in yargısına varılmadan önceki sürece değineyim.Zina-evli bir kadının kocasını aldatma- hadisesinin vukuu bulduğu lahzada,en az 4 erkeğin bu olayı görmüş ve doğruluğunu onaylamış olması gerekiyor.Şahitlerden bir tanesi aksi yönde ifade verirse dava düşer.Fıkıh'da zina eden kadının kocasının şahitliği kabul edilmediği sabit ve katidir.Ayrıca Siyer'de zina suçlanan kadınların,bu suçu kabul etmeyerek davanın düşmesine neden olduğu da görülmüştür.Recm'i savunmuyorum ancak madem bu konu üzerine bir film çekiliyor,uygulanışı film ile ne derece birbirine uyuşuyor sizce?Bura da amaç kadına ve kadınlığa yapılan haksızlığa isyan olabilmek mi,yoksa bunu yaparkan cümle islam coğrafyasını da,kadın katili olarak dünyaya servis etmek mi?

Ne güzel noktaya değinmişsin @Frithjof

De-Niro

Bronz Üye
Ne güzel noktaya değinmişsin @Frithjof

Özgün analizler yaparak foruma seo katkısı sunuyor ve ayni zaman da uyelere bir seyler kazandirabiliyorsak ne ala. :)

Iran sinemasindan Majid Majidi'nin filmlerinin konularini actiginizi da gormustum.Cennetin Rengiydi sanirim,uygun zaman da onu da inceleriz.Siz zahmet etmeyin. :)

AsteriX

DJ
Ponçik yüreğim dram filmleri kaldırmıyor, hayatımız olmuş bir dram 🚬

De-Niro

Bronz Üye
Ponçik yüreğim dram filmleri kaldırmıyor, hayatımız olmuş bir dram 🚬

Gel beraber "Alis harikalar diyarında"yı izleyelim.Bir tavsan deligi bulup atlayalim,belki o zaman düşlerimizin bozkirlarinda kosarkan buluruz kendimizi.Ve cocuklar gibi agiz dolusu guleriz,oyleki gulmekten yuzumuz cirkinlesir.Ne dersin hocam. :)

AsteriX

DJ
Gel beraber "Alis harikalar diyarında"yı izleyelim.Bir tavsan deligi bulup atlayalim,belki o zaman düşlerimizin bozkirlarinda kosarkan buluruz kendimizi.Ve cocuklar gibi agiz dolusu guleriz,oyleki gulmekten yuzumuz cirkinlesir.Ne dersin hocam. :)
Evet öylesi de olur, komedi veya fantastik tarzı da olabilir 😅

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Özgün analizler yaparak foruma seo katkısı sunuyor ve ayni zaman da uyelere bir seyler kazandirabiliyorsak ne ala. :)

Iran sinemasindan Majid Majidi'nin filmlerinin konularini actiginizi da gormustum.Cennetin Rengiydi sanirim,uygun zaman da onu da inceleriz.Siz zahmet etmeyin. :)
Evet kayboldu hepsi fkdmd

De-Niro

Bronz Üye
Evet öylesi de olur, komedi veya fantastik tarzı da olabilir 😅

Bu ara biraz yoğunluğum var.Arkadasimin babasi 180 tane koyun almis,her gun gidip ziyaret ediyoruz,bir de kuzulari varki ellerinizden oper hocam.Ben de doga ile icice olmayi seven birisi olarak bu ziyaretlerden ve bozkirda cay icip,hayvanlari sevmeye bayiliyorum.

Aksam 5-6 gibi eve geliyorum ve bir iki satir yazmaya dahi useniyorum.Bu konudaki kelimeleri tekrar yaz deseniz inanin,usenir yazamam.Fakat biraz feraha erersem,bilinmeyen sinemalardan fantastik film incelemeleri yapabiliriz.Hele bir kuzular buyusun sen beni o zaman gor. sjsjjs

AsteriX

DJ
Bu ara biraz yoğunluğum var.Arkadasimin babasi 180 tane koyun almis,her gun gidip ziyaret ediyoruz,bir de kuzulari varki ellerinizden oper hocam.Ben de doga ile icice olmayi seven birisi olarak bu ziyaretlerden ve bozkirda cay icip,hayvanlari sevmeye bayiliyorum.

Aksam 5-6 gibi eve geliyorum ve bir iki satir yazmaya dahi useniyorum.Bu konudaki kelimeleri tekrar yaz deseniz inanin,usenir yazamam.Fakat biraz feraha erersem,bilinmeyen sinemalardan fantastik film incelemeleri yapabiliriz.Hele bir kuzular buyusun sen beni o zaman gor. sjsjjs
Ne güzel, huzurluysan sorun yok kardeşim bekleriz biz 😅

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Üst Alt