Reform Sonuçları

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu

Reform Sonuçları​

1. Avrupa’da mezhep birliği bozuldu,
  2. Yeni mezhepler ortaya çıktı,
  3. Katolik kilisesi kendini yeniledi,
  4. Kilisenin malları yağmalandı,
  5. Protestan prens ve krallar ülkelerinde belirli siyasi otorite elde ettiler,
  6. Katolik krallar, yeni mezheplere karşı engizisyon mahkemelerini kurdular,
  7. Eğitim ve öğretim kilisenin elinden alındı, böylece laik eğitim kurumları ortaya çıktı,
  8. Avrupa sisyasi yönden büyük zarar gördü,
  9. Türklerin Avrupa’da ilerleyişi kolaylaştı.
Kanunin Sultan Süleyman, Hristiyan birliğini parçalamak amacıyla Protestanları desteklemiştir. Rönesans ve reform hareketleri Avrupa’da gelişmeyi önleyici faktörleri ortadan kaldırmıştır. 30 Yıl Savaşları ve 1648 Vestfalya Antlaşması ile süreç devam etmiştir.

Reform Hareketlerinin Almanya’da başlamış olmasının temel nedenlerinden biri insanların kilise konusunda Almanya’da daha rahat olmalıdır. Rahatlığın nedeni ise Almanya’nın özgürlükçü bir ülke olmasından ileri gelmemektedir. Dönemin Almanya’sı oldukça fakir bir yaşam sürmektedir. Halkın sefaletine karşın kiliselerdeki yaşam standartlarının yüksek olması, bireylerin kin gütmelerine neden olmuştur. Biriken kin neticesinde ise Almanlar, kiliseye karşı kolay bir şekilde başkaldırabilir hale gelmişleridir.

Siyasi birliği de olmayan Almanya bu çerçevede dinde yenilik isteyen gruplara ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Reform Hareketlerinin siyasi yanı ise Avusturya Kralı’ndan kaynaklanmaktadır. Katolik olan Avusturya Kralı, hem Alman Kralını hem de prensleri baskılayarak kendi sözünün geçmesini istemiştir.

Üst Alt