Kitaplardan Alıntılar

1930'lar Avrupa'sının okul ve eğitim durumunu anlatan bir yazı.

Bundan neredeyse 1 asır önce bile dünya düzeni şu anki gibiymiş. Yani akla gelebilecek ve gelemeyecek her şeyin "para" olduğu, "paranın" akla gelebilecek ve gelemeyecek her şeyin üstünde tutulduğu bir dünya düzeni.

Parasının da bilmem neyinin de parayı icat edenlerin de...

"Öğrencilerin zeki ve daha az zeki diye gruplara ayrılarak değişik sınıflarda okutulduğu bütün okullarda bir şey dikkatimi çekmiştir. Söylediklerim Avrupa'daki okullar içindir, Amerika'daki okullar için de söz konusu edilebilir mi, bilmiyorum: Yardımcı sınıflarda geri zekâlı çocukları yoksul ailelerin çocuklarıyla bir arada gördüm hep. Zeki öğrencilerin okuduğu sınıfları ise varlıklı ailelerin çocukları doldurmaktaydı. Bunun da nedenini anlamak kolaydır. Yoksul ailelerin evlerindeki çocuklar gereği gibi okul yaşamına hazırlanamaz. Bu evlerde anne ve babalar pek çok sorunla boğuşup durur, çocukları için fazla zaman ayıramaz, beri yandan kendi eğitim düzeyleri de belki çocuklarına gereği gibi yardıma elverecek durumda değildir. Ben, okul yaşamına doğru dürüst hazırlanmamış öğrencilerin geri zekâlı çocuklarla bir arada okutulmasına karşıyım."

↪️ Alfred Adler, Yaşamın Anlam ve Amacı

20240813-114900.jpg

Nepenthe

Altın Üye
Bu hain aşağılık dünyanın gemisi batarken gururla gülümseyebilenlere ne mutlu! Ne mutlu aşkları yüzünden haysiyetlerini kaybetmeyi göze alabilen adamlara.

Emrah Serbes / Erken Kaybedenler

Üst Alt