Hafızam silinse baştan izlesem dediğin film?

De-Niro

Bronz Üye

Filmlere baktım kesinlikle farklı bir tarzın var.

Andrei Tarkovsky-Nostalgia bi yazım hatası varmış google amca söyledi.

7 saat 19 dakikalık şeytanın tangosu filmini bi merak edip fragman izledim. Kült bir filme benziyor bu çekim tarzına bir şeyler deniyordu ben unuttum.

Muhtemelen sen biliyorsundur.

Evet yazim da bir hata olusmus iyi farketmissiniz. @nunu hanim tesekkurler uyariniz icin.

Bu uc yonetmen de Tarkovski'nin onderligini yaptigi,imgeye dayali siirsel sinemaya katki sunarlar.Bela Tarr'in tarzi her ne kadar zaman zaman minimalizme dokunsa da,Tarskovski'nin sinema diline sadik bir yonetmendir.

Bu sinema turun de basat gaye hakikat olarak karsimiza cikar.Yonetmen bu amaca ulastigini fehmederse ve kanaat getirirse ikinci gaye olan estetige-guzellik- hedefine koyar ve dilemmasi bu dogrultu da ilerler.Sayet bu turde filmler izlemeyi dusunurseniz,Nacer Khemir'in çöl uclemesinin son filmi olan Bab-i Aziz iyi bir baslangic olabilir.

Siirsel sinema da diyaloga pek yer verilmez.Yonetmen kurgulanmis sonlar yerine,izleyicinin kendi kurgusunu olusturmasini saglar.Her izleyen kendi imgelemine gore sonsuz vadilere acilan,efsunlu destanlar yazabilir.Tarskovski'nin Stalker adli bilim kurgu filmi,bu soylediklerimin en kallavi ornegidir.

Vaktiyle internet ortamindan tanistigimiz arkadaslar ile,bir sinema portali kurmustuk.Bab-i Aziz'i self oryantalizm penceresinden,Nostalgia'yi da delilik mefhumu uzerinden ozgunce analiz etmistim.Cok uzun yazilar oldugu icin buraya eklemedim.Sayet filmleri izlerseniz ve isterseniz size ozel mesaj yoluyla atabilirim yazilari.

Seytanin Tangosu ile ilgili size soyleyebelicegim tek sey,Bela Tarr 7,5 saat boyunca kapitalizme tecavuz ediyor.

Lotus

Özel Üye
Platin Üye
Acaip bi film türü çeşitliliği oldu ya
Bambaşka filmler etkilemiş herkesi bence aklınıza geldikçe paylaşın merak edip bakıyorum hepsine bir kaçını listeme aldım izlemek için.
Hayat Güzeldir i senin gibi hayal gücü yüksek ve eğlenceli birine tavsiye ederim @nunu

Üst Alt