Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Çocuklarımıza brokoli yedirirken çok sağlıklı deriz bakalım hangi yönden sağlıklıymış vücudumuzda neye iyi gelirmiş

Brokoli, A, C, E vitamini ve karotin barındırıyor. Antioksidan bakımında da zengin olan bu sebze, hücreleri serbest radikallere karşı koruyor. Brokolinin tohumundan yeni çıkmış olan brokoli filizleri, diğer sebzelere göre 50 kat daha fazla sülforafan taşıyor. Sülforafan ise kanserli hücrelerin büyümesini engellemekle birlikte onları öldürebiliyor.

Brokoli, güçlü yapısı ile vücuttaki istenmeyen kimyasalları ortadan kaldırır.

K vitamini kaynağı olan brokoli, kemiklerin mineral yoğunluğunun korunmasında önemli bir rol oynar. Bu vitamin, kalsiyumla birlikte dişlerinizi de korumanıza yardımcı olur.

Kan damarlarını güçlü tutarak, kalp hastalıklarına karşı kalkan olur. Araştırmalara göre brokoli tüketimi, kalbin kan pompalama yeteneğini geliştiriyor. Ayrıca, lifli olduğu için kolesterol seviyelerini düzenler ve kalp krizlerini önler.

Uzmanlara göre, brokoli karaciğer kanserini önlüyor, hatta tedavisine yardımcı oluyor. Haftada 4 porsiyon brokoli tüketmek, karaciğer sağlığınızda harikalar yaratabilir.

Brokoli, kalorisi düşük bir sebzedir. Eğer diyet yapıyorsanız, brokoli beslenme listenizin olmazsa olmazları arasında yer almalı. Aynı zamanda önemli bir lif kaynağı da olan brokoli, sizi uzun süre tok tutar.

Brokoli, içindeki kalsiyum, lif ve C vitamini sayesinde metabolizmayı hızlandırır

Hamilelik sırasında doğru beslenme, kadınların hayatında herhangi bir döneme göre çok daha önemlidir. Brokoli de hamile kadınların tüketmesi gereken besinler arasında yer alır. Hamile kadınlarda osteoporozun önlenmesine yardımcı olurken, bebeklerde ise beyin hasarını önler

Araştırmalara göre folat, sperm üretimini artırma özelliğine sahip. Brokoli ise bolca folat barındırıyor.

Brokoli bir alkali besindir ve bu özelliği ile vücudun pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur.

Anti-aging etkisi de bulunan brokoli, enerjiyi artırır, yaşlanma sürecini hızlandırma eğiliminde olan serbest radikallerle savaşır. C vitamini ayrıca cilt elastikiyetini artırır ve kırışıklıkları azaltarak kollajen üretimine katkıda bulunur.

Saçları daha gür ve sağlıklı hale getiren brokoli, ayrıca stresi azaltan ve saç dökülmesine karşı mücadele eden iyi bir B vitamini kaynağıdır.

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
Tüm alfabe içinde :honk: ayrıca sindirilirken harcanan enerji verdiği enerjiden daha yüksek olduğundan negatif enerji yaratır :honk:
Aldente haşlanmış brokoliye bayılıyorum. Patlayana kadar yiyebilirimm :dyg: yağsız tuzsuz sossuz falan çok lezzetli :srl:

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Çiğ daha güzel bence

pumpkin

Elmas Üye
Çiğ daha güzel bence
Karnabahar çiğ daha güzel oluyo. Kaynayan suya brokoliyi atıp 4 dk sonra alıp soğuk suda hemen soğutunca rengi de aynı kalıyo kendi de diri oluyo. Hem de temizlenmiş oluyo :dyg:

Cafuné

Altın Üye
Çok severim
sarımsaklı yoğurtlada çok güzel oluyor.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Karnabahar çiğ daha güzel oluyo. Kaynayan suya brokoliyi atıp 4 dk sonra alıp soğuk suda hemen soğutunca rengi de aynı kalıyo kendi de diri oluyo. Hem de temizlenmiş oluyo :dyg:
Karnabaharı da çiğ seviyom

Hee şoklamak diyorsun

Yine de pişmiş oluyeah

Ben çiğ seviyorum

Bir de yağda kızartsana öyle de çok hoş oluyor üzerine baharat dökersin kızartınca ve yoğurt ve istersen sarimsaklı yoğurt

pumpkin

Elmas Üye
Karnabaharı da çiğ seviyom

Hee şoklamak diyorsun

Yine de pişmiş oluyeah

Ben çiğ seviyorum

Bir de yağda kızartsana öyle de çok hoş oluyor üzerine baharat dökersin kızartınca ve yoğurt ve istersen sarimsaklı yoğurt
Böle anlatınca ağzım sulandı ama yağ sevmiyorum ben .s.s

pumpkin

Elmas Üye

pumpkin

Elmas Üye
Balıkları da şişmanlatırım azcık etlensinler yazık

Kızgın yağda ohh mis gibi olurlar
Ya kimdi akvaryumda ölmüş balığı yiyelim diyen kimdi ya kimdi kimdi kimdi svsbsvs

Üst Alt