Boşanırken Düğün Takısını Vermeyen Kadının Mehir İstemeye Hakkı Var mı?

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Soru:

Hocam, ben boşanmak üzere olan biriyim ama mehir konusunda anlaşamıyoruz. Benim ailem tarafından gelin hanıma takılan seksen gram altını geri istiyorum ama vermiyor. Mehiri de seksen gram diye anlaşmıştık. Vermediğin altınları mehir olarak kabul et dedim, bunu da kabul etmiyor. Onlar bana hediye diyor. Mehir konusunda ne yapmam gerekli, onda benim altınlarım varken bir seksen gram altın daha istemesi doğru mu?

Cevap :

Cinsel ilişki veya o anlamda halvetten önceki durumlarda boşanma olması hâlinde hediyelerin iadesi söz konusu olabilir ama belli bir aile hayatından sonra kadına verilmiş hediyelerin geri istenmesi yanlıştır. Yıllar sonra bir hediyenin geri istenmesini anlamlı bir gerekçeye dayandıramazsınız. O zaman hediye neden verilir ki diye bir soru cevapsız kalır.

Nureddin Yıldız

• Wow
Tepkiler: CaT

Serçe

Uzaklaştırıldı
Şayet bişey yapılacak ise herkesin takıları kendine kalmalı dicem de bazen erkek yada kadın fazla fırsatçı ve açgöz olabiliyor.

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
Mehir de ne istenir ki bu devirde. Ev istesen araba istesen olmaz dünya para .s.s iki altınla da olmaz.. off allahımm off yüz görümlükleri mehir oldu yeğenimm

uchiha

Haybeden..
Altın Üye
o kayığa bindiysen vermesende alırlar.

Üst Alt