Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Fideler söz konusu olunca, yetiştiriciler genellikle en az 2-3 yaşında olan fideleri tercih eder. Elbette 1 yıllık fidan da dikebiliriz, ancak bu muhtemelen ilk hasadı geciktirecektir.

Alan seçiminden ve toprak hazırlığından sonra, fidanların dikilecekleri yerler belirlenir. Öncelikle her genç ağacın dikileceği nokta belirlenir ve bunun devamında 50 cm X 50 cm boyutlarında çukurlar açmalıyız. Fidelerin fidanlıktaki gibi aynı derinlikte dikilmesi gerekir. Çukurun yüzeyindeki toprak fidenin kök topunu örtmelidir. Don sorunu olmayan bölgelerde fide dikimi, sonbahar sonu (Kasım ayı ile Şubat sonuna kadar) gibi yapılırken, don sorunu olan bölgelerde dikim son dondan sonra ilkbahar aylarında yapılır.

Ağaçlar arasındaki dikim mesafeleri söz konusu olunca, çoğunlukla 6 X 6 metre olan dikim mesafesi kullanılır. Bu, kare dikim sistemidir ve hektar başına 272 ağaçla sonuçlanır. Toprak çok verimli ise, zeytin ağaçları yoğun dikim mesafelerinde dikilirler ve bu yoğun dikim ağaçların karşılıklı gölgelenmelerine neden olur. Ayrıca, her ağacın kökü diğer ağaçların kökleri ile kesişecektir ve birbirleriyle rekabet edeceklerdir. Ancak, dikim mesafelerine karar verirken dikkat etmeniz gereken başka şeyler de vardır örneğin mekanik hasat, istenen kanopi şekli vb. Sonuç olarak, sık ve seyrek dikim sistemi, kare veya dikdörtgen dikim şekillerinin uygunluğu hakkında yıllardır süren bir tartışma vardır. Ticari zeytinliklerde,hektar başına ağaç sayısı 150 ila 900 adet arasında değişmektedir (1 hektar = 10.000 metrekare).

alcatraz

🍻
Moderatör
Zengin yerleştirmek diye okudum başlığa tıkladım. Gerçeği gördüm, gidiyorum.

Üst Alt