Uyku felci nedir ? Farklı kültürlerde atfedilen ezoterik/şeytani adları nelerdir.

Raison Detre

- . -
Altın Üye
Uyku felci, uykuya dalma veya uykudan uyanma sırasında yaşanan geçici bir felç durumudur. Bu durumdayken kişi bilinci açık olabilir ama kaslarını hareket ettiremez. Genellikle birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürer ve bazen halüsinasyonlar, duyusal bozukluklar veya nefes almada zorluk eşlik edebilir. Beynin REM (Rapid Eye Movement) uykusu aşamasında vücudu felç etme yeteneği, rüyada fiziksel olarak hareket etmememizi sağlarken, uyku felcinde bu felç uyanıklık sırasında devam eder.

Farklı Kültürlerde Uyku Felci​

Uyku felci, birçok kültürde doğaüstü varlıklarla ilişkilendirilmiştir. Halüsinasyonlar sırasında insanların yaşadığı baskı hissi veya karanlık figürler, tarih boyunca mistik ve korkutucu anlamlar kazanmıştır.

• Türkiye: Genellikle "karabasan" adıyla bilinir. Bir varlığın kişinin göğsüne oturup onu felç ettiğine inanılır. Bu varlık kötü ruhlar veya cinler olarak tasvir edilir ve bu durumdan kurtulmak için dualar okunur.
  • Batı Kültürleri: Orta Çağ Avrupası’nda uyku felci, "incubus" veya "succubus" (şeytani varlıklar) tarafından yapılan bir saldırı olarak yorumlanırdı. Bir cadının ya da şeytanın gece boyunca kişiyi ziyaret ettiğine inanılırdı. "Nightmare" kelimesinin kökeni de aslında bu eski inançlara dayanır. "Mare", uyuyan kişiye baskı yapan kötü ruh anlamına gelir.
  • İskandinav Mitolojisi: Bu olay "mara" adlı kötü ruhla ilişkilendirilir. Mara, uykudaki insanların göğsüne oturarak onlara kâbuslar yaşatır.
  • Japonya: "Kanashibari" olarak bilinir ve bunun kötü ruhların veya ölen birinin ruhunun insanı etkisi altına almasıyla gerçekleştiğine inanılır.
  • Afrika: Bazı yerel inançlarda bu durum "tokolosh" adlı kötü ruhun işi olarak görülür. Bu ruhun gece insanlara musallat olduğu düşünülür.

Rayiha

Gümüş Üye
Yani kimse yaşasın istemem ama çok kötü bir durum...
-yaşayan bilir (bknz:ben)

Raison Detre

- . -
Altın Üye
Yani kimse yaşasın istemem ama çok kötü bir durum...
-yaşayan bilir (bknz:ben)

bende defalarca yaşadım, allahtan çocukken gittiğim doktor alimdi de işin rengini ta o zamandan öğrenmiştim :D ablamı lambaya asılı görmüştüm uuh

NF.

Bronz Üye
2 sene öncesine kadar hemen hemen hergün yaşardım bunu. Sıkıntılı bir şey.

Eru

Altın Üye
Hiç başıma gelmediği için bilemicem

Es1967

Altın Üye
Hiç yaşamadım ama çok duydum çevremden

Lavinia

Altın Üye
Hiç yaşamadım yaşamakta istemem birkaç gecedir rüyamda korkup vücudum uyuşmuş gibi uyanıyorum hayırlara alamet

dinamickaygısız

Platin Üye
Doktorlar çok çabuk iyileştiğimi söylediler. İki ayda ayağa kalkıp spora başladım :honk: kendi rızamla hastaneyi terk ettim :honk: uyku felci dediğin nedir ki:honk:

Üst Alt