Sunset BLVD

Sysansi

知彼知己 百戰不殆
Bronz Üye
Sunset-Boulevard-izle.jpg

Sunset Blvd, 1950 yapımı bir Amerikan film noir'dur. Film, Norma Desmond adında eski bir sinema yıldızının hikayesini anlatır. Norma, Hollywood'daki şöhretinin zirvesindeyken unutulmuş ve izole olmuştur. Joe Gillis adında bir senaryo yazarı, tesadüfen Norma'nın malikanesine sığınır ve onun için senaryo yazmaya başlar. Ancak Norma, Joe'ya aşık olur ve onunla birlikte olmak istediğini düşünmeye başlar. Joe ise bu durumdan kurtulmaya çalışırken Norma'nın zihinsel çöküşünü ve gerçeklikten kopuşunu keşfeder. Film, Hollywood'un yükselişi ve düşüşü hakkında derin bir eleştiri sunar ve insanların hayallerinin peşinden gitme arzusunun ne kadar tehlikeli olabileceğini gösterir.

Billy Wilder tarafından yönetilmiş, Wilder ve Charles Brackett tarafından yazılmıştır. Ayrıca filmi Wilder ve Brackett ortak yapımcı olarak üstlenmiştir.

Filmde şu oyuncular yer almıştır:

• William Holden (Joe Gillis)
  • Gloria Swanson (Norma Desmond)
  • Erich von Stroheim (Max von Mayerling)
  • Nancy Olson (Betty Schaefer)
  • Fred Clark (Sheldrake)
  • Lloyd Gough (Morino)
Sunset Blvd, 1951 yılında En İyi Film dahil toplam 3 dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

uchiha

Haybeden..
Altın Üye
az önce bu filmi konuşuyordum :/ bence izlenmese bir şey kaybedilmeyecek bir film , vakit kaybı diyebilirim

Sysansi

知彼知己 百戰不殆
Bronz Üye
az önce bu filmi konuşuyordum :/ bence izlenmese bir şey kaybedilmeyecek bir film , vakit kaybı diyebilirim

Film aslında gerçek bir Hollywood dramını anlatır, sessiz sinemadan sesliye geçişte bir başrol oyuncusunun yaşadığı dramı anlatıyor. Ödüllü filmlerin içinde çok ikoniktir bu film, özellikle "open your eyes" repliğini söylerken elinde ki şemsiyeyi çevirerek sessiz sinemanın amansız savuncusu Charlie Chaplin'e bir gönderme yapar "gözlerini aç" diyerek. Son sahnede uşağının spotlight tutması ve norma'nın pozu ise zaten oscarlık.

uchiha

Haybeden..
Altın Üye
Film aslında gerçek bir Hollywood dramını anlatır, sessiz sinemadan sesliye geçişte bir başrol oyuncusunun yaşadığı dramı anlatıyor. Ödüllü filmlerin içinde çok ikoniktir bu film, özellikle "open your eyes" repliğini söylerken elinde ki şemsiyeyi çevirerek sessiz sinemanın amansız savuncusu Charlie Chaplin'e bir gönderme yapar "gözlerini aç" diyerek. Son sahnede uşağının son kez spotlight tutması ve norma'nın pozu ise zaten oscarlık.
bu bilgilere vakıf olarak kanaatim filmin zorlama olduğu yönünde , oyuncuklar yine kanımca vasat , tabii benim fikrim sadece

Sysansi

知彼知己 百戰不殆
Bronz Üye
bu bilgilere vakıf olarak kanaatim filmin zorlama olduğu yönünde , oyuncuklar yine kanımca vasat , tabii benim fikrim sadece

çember çevirmeye, ayak tökezlemeye saatlerce gülen bir izleyici kitlesi ile empati yaparsak "baş yapıt olmuş" diyerek bende fikrimi belirteyim o halde.

De-Niro

Bronz Üye
Guzel bir film.Nitelik ve nicelik kavramlari bence guzel islenmis bu filmde.Hayal kurmak kotu bir aliskanlikmis,bu filmde ogrendik.

Biggie

Özel Üye
uzun süredir izleme listemde olan bir film, en kısa zamanda izleyebilmek dileğiyle teşekkür ederim.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Üst Alt