Saksıda Mandalina Bakımı

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Mandalina Bakımı Nasıl Yapılır?

Artık mandalinadan verim alabilmek için, bakımına dikkat etmek kalıyor.

Bitkiyi sularken kullanacağınız suyun oda sıcaklığında olduğundan emin olun. Özellikle kış aylarında musluktan doldurduğunuz soğuk suyu kullanmayın.

Bitki büyümeye başladığında saksı değişikliği yapabilirsiniz. 1,5-2 yılda bir kez saksı değişikliği yapmak yeterli olacaktır.

Saksıyı değiştirirken alacağınız saksı, kullandığınız saksıdan 2 numara büyük olmalıdır. Saksı değişimi mümkünse ilkbahar aylarında yapılmalıdır.

Bitkiden daha verim alabilmek için, toprağa vitamin ve mineral takviyesi yapabilirsiniz. Uygun takviyeyi belirlemek için çiçekçilerden ve ziraat mühendislerinden yardım alabilirsiniz.

Bitkinin üzerinde sararan veya çürüyen yapraklar varsa, bunları en kısa zamanda bitkiden uzaklaştırın. Zarar gören yaprakları, makasla budayabilirsiniz.

Son olarak mandalina bakımını ne kadar doğru yapsanız da, bitkiyi aşılatmadan meyve almak mümkün değildir. Bu konuda alanında uzman kişilerden yardım alarak, zamanı geldiğinde bitkinizi aşılatabilirsiniz

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
ben yapamamıştım ya. kumkat ve mandalina, limon var mıydı hatırlamıyorum hepsi kurumuştu. antalyada çok istedim ama yol kenarında bile mandalina ağacı görmek sanırım hevesimi aldırdı. belki şimdi tekrar girişirim bu işe, bilemedim :honk:

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
ben yapamamıştım ya. kumkat ve mandalina, limon var mıydı hatırlamıyorum hepsi kurumuştu. antalyada çok istedim ama yol kenarında bile mandalina ağacı görmek sanırım hevesimi aldırdı. belki şimdi tekrar girişirim bu işe, bilemedim :honk:
Aşilamadan da meyve vermiyorlar mübarekler

pumpkin

kabaktan dönenin kaşığı kırılsın
Elmas Üye
Aşilamadan da meyve vermiyorlar mübarekler
neyse alt katta çiçekçi var onlar az biraz anlar, esnaflık ilişkilerimi güçlendirme faaliyetlerime mandalina maceramı da ekliyim de sosyalleşiim :honk:

Üst Alt