Myra Hindley ve Moors Cinayetleri

Cherry

Elmas Üye
Bir zamanlar Britanya’nın en kötü kadını olan ve meşhur Moors Cinayetlerinin arkasındaki tüyler ürpertici katil kabul edilen Myra Hindley ile tanışın.

İngiltere’deki en kötü kadın olarak biliniyordu. Ancak 1960’larda Moors cinayetleri olarak bilinecek olayda beş çocuğun cinsel saldırıya uğramasına ve öldürülmesine yardım eden Myra Hindley, bunu ona yaptıranın tacizci sevgilisi olduğunu iddia etti. Peki gerçek neydi?

1963 ve 1965 yılları arasında Myra Hindley ve sevgilisi Ian Brady, dört çocuğu – Pauline Reade, John Kilbride, Keith Bennett ve Lesley Ann Downey – onları eve bırakma numarasıyla arabalarına aldı. Bunun yerine, çift onları Manchester’ın yaklaşık 25 km dışında izole bir bölge olan Saddleworth Moor’a götürdü.

image.jpg

Ian Brady (solda) ve Myra Hindley, Moors cinayetlerini işlemekten hüküm giymiş ikili.

Buraya vardıklarında, Hindley pahalı bir eldiveni yanlış yere koyduğunu söyleyecek ve kurbanından onu aramasına yardım etmesini isteyecekti. Her bir çocuk söyleneni aynen yaptı ve kayıp eşyayı aramak için Brady’yi kamışlara kadar takip etti.

Yoldan yeteri kadar uzaklaştıktan sonra Brady her çocuğa tecavüz etti ve ardından boğazlarını kesti. Çift daha sonra cesetleri bozkıra gömdü. Bugün bile, öldürülen çocukların hepsinin cesetleri bulunabilmiş değil.

Bir Katil Yaratmak: Moors Cinayetlerinden Önce Myra Hindley ve Ian Brady

image-1.jpg

Yazar Jean Ritchie, Moors cinayetleri üzerine 1988 yılında yazdığı “Myra Hindley: Bir Katilin Zihninin İçinde” kitabında, Hindley’nin baskıcı ve yoksul bir evde büyüdüğünü yazıyor; babası onu düzenli olarak dövüyordu ve çatışmalarını çözmesi için onu şiddet kullanmaya teşvik diyordu.

Hindley, 1961’de henüz 18 yaşındayken ve sekreter olarak çalışırken Brady ile tanıştı. Onun bir dizi hırsızlıktan sabıka kaydı olduğunu öğrenmesine rağmen, Brady’yi bir saplantı haline getirdi.

image-2.jpg

Brady, ilk randevularında onu Nürnberg davalarıyla ilgili bir film izlemeye götürdü. Naziler Brady’yi büyülüyordu. Sık sık Nazi suçluları hakkında okurdu ve çift çıkmaya başladıktan sonra, öğle tatillerinde birbirlerine Nazi vahşeti hakkında bir kitaptan okudular. Myra Hindley daha sonra ideal Aryan ırkına benzemek için görünüşünü değiştirdi, saçlarını sarıya boyattı ve koyu kırmızı ruj sürdü.

Çift daha sonra birlikte suç işlemeyi tartıştı ve kendilerini zengin edecek soygunların hayalini kurdu. Ama sonunda cinayetin daha çok kendi tarzları olduğuna karar verdiler ve 1963’te ilk kurbanlarını aldılar: Pauline Reade.

image-3.jpg

16 yaşındaki Reade, 12 Temmuz’da bir dansa giderken Hindley onu arabasına bindirdi ve kızı bozkıra götürdü. Yirmi yıl sonra, vücudu nihayet bulunduğunda üzerinde hala parti elbisesi ve mavi ceketi vardı.

Ertesi yıl, iki çocuk daha – Keith Bennett ve John Kilbride – Reade ile aynı kaderi paylaştı. Ardından, Aralık 1964’te çift en iğrenç suçlarını işleyecekti.

image.jpg

Hindley ve Brady, 10 yaşındaki Lesley Anne Downey’i bir panayırda yalnız başınayken buldular ve onu arabalarından bazı yiyecekleri boşaltmalarına yardım etmeye ikna ettiler. Daha sonra onu Hindley’nin büyükannesinin evine götürdüler.

Evin içinde Downey’i soydular, ağzını tıkadılar ve bağladılar. Fotoğraflar için poz vermeye zorladılar ve yardım için yalvarırken onu 13 dakika boyunca kaydettiler. Brady daha sonra Downey’e tecavüz edip boğdu.

Cinayetlerin Sonu

image-1.jpg

Acımasız öldürme çılgınlığı 1965’te Brady’nin Hindley ile birlikte büyükannesinin evine taşınmasıyla sona erdi.

Çift, Hindley’nin kayınbiraderi David Smith ile yakınlaştı. Bir gece, Smith, Brady’nin birkaç şarap şişesi almasını istemesi üzerine eve geldi. Brady’nin şarabı teslim etmesini beklerken Smith, Brady’nin 17 yaşındaki Edward Evans’ı baltayla dövdüğünü duydu.

Başlangıçta, Smith cesetten kurtulmaya yardım etmeyi kabul etti. Eve döndüğünde, karısı Hindley’nin küçük kız kardeşi Maureen’e olanları anlattı ve suçu polise bildirmeye karar verdiler.

7 Ekim’de polis çifti tutukladı. İlk başta, ikisi de masum olduklarını iddia ettiler. Ancak Smith’ten gelen bir ipucu üzerine hareket eden polis, bir tren istasyonunda Downey’nin işkencesini belgeleyen fotoğraflar ve ses kaydı içeren bir bavul buldu. Myra Hindley’nin evinde yapılan aramada, sayfalarında “John Kilbride” yazan bir defter de ortaya çıktı.

16 Haziran 2014’te Bennett cinayetinin 50. yıldönümünde, kayıp Keith Bennett’in cesedinin gömülebileceği Saddleworth Moor’a bakan çitlerdeki çiçekler.

Polis, Moors cinayeti kurbanı Keith Bennett’in cesedini arıyor.

Davaya başkanlık eden Yargıç Fenton Atkinson, Brady’yi “inanılmaz derecede kötü” olarak nitelendirdi, ancak aynı şeyin Hindley için “[Brady’nin] etkisinden çıkarıldıktan sonra” doğru olduğuna inanmadı. Bununla birlikte, her ikisi de birden fazla müebbet hapis cezası aldı.

Myra Hindley Konuşuyor

image-2.jpg

30 yılı aşkın bir süre sonra 1998’de Hindley, Brady’nin elinde yaşadığını iddia ettiği tacizle ilgili sessizliğini bozdu.

“İnsanlar bu işte baş kötü, kışkırtıcı, fail olduğumu düşünüyor. Sadece insanların neler olduğunu bilmelerini istiyorum… insanların bu olaylara nasıl dahil olduğumu ve neden içinde kaldığımı anlamalarına yardımcı olmak için” dedi.

“Suçların öncesinde, sonrasında ve sırasında ve onunla birlikte olduğum her zaman baskı ve taciz altındaydım. Beni tehdit ederdi, tecavüz ederdi, kırbaçlardı, sopayla döverdi… Ailemi öldürmekle tehdit ederdi. Bana tamamen hakim oldu.”

Ayrıca cinayetlerden sonra büyük pişmanlık duyduğunu iddia etti, bir noktada Pauline Reade’in ebeveynlerinin kızlarını ararken yayınladıkları kişisel bir ilanı gördüğünde “sarsılmış ve ağlamıştı”.

Bununla birlikte, Ian Brady ve Myra Hindley, 1985 yılına kadar Reade (ve Bennett) cinayetini itiraf etmediler.

Yaklaşık iki yıl sonra, Hindley polise kırda eşlik etti ve onları Reade’in cesedine götürdü. Ancak Bennett’in cesedi hiçbir zaman bulunamadı ve polisin aramaya devam etmeme kararı aldı.

image-3.jpg

Hindley’nin kurban olduğu iddiasına rağmen, 2002’de hapishanede ölümünün ardından İngiltere ulusal arşivine sunulan daha önceki bir psikolojik değerlendirme, suç ortağından daha kötü hissettiğini ortaya koydu:

“Doğru ile yanlış arasındaki farkı biliyordum… Öldürme zorunluluğum yoktu… Sorumlu değildim… ama bazı yönlerden daha suçluydum çünkü daha iyisini biliyordum.”

Myra Hindley hayatını hapiste geçirdi. Her zaman Lesley Anne Downey’i öldürmediğini iddia etmesine rağmen şartlı tahliye almadı.

image-4.jpg

Bunun yerine Downey için banyo yapmaya gittiğini ve döndüğünde Brady’nin çocuğu öldürdüğünü iddia etti (ancak, Face to Face with Evil: Conversations with Ian Brady kitabında Brady, Hindley’nin kızı kendisinin öldürdüğünde ısrar ediyor).

Hapishanedeyken Hindley, Açık Üniversite diploması aldı, kiliseye geri döndü ve Ian Brady (şu anda kuzeybatı İngiltere’de yüksek güvenlikli bir psikiyatri hastanesinde tutuluyor) ile temasını kesti.

Hindley’nin daha iyi bir insan olma arayışı ve beyninin yıkanması konusundaki ısrarı, onun masumiyetine işaret edebilir. Yine de beş çocuğun cesetleri onun gözetimi altında çalınıp yok edildiğinde, kefaret girişimlerinin pek önemi yoktur.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Kadının gerçek suçlu olduğu çok açık 🚬 ama neyi değiştirir onca istismarın ve ufacık çocukların ölümü... Birileri suçları için hapiste kalsa da mağdur ailelerin acısı hiç dinmeyecek

Üst Alt