Masonluğun Temel Prensipleri

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu

1​

Masonluk Yüce Varlık'a inanan bir Kardeşlik Kurumu'dur. Masonluk, çalışmalarını Hakikat'in araştırılması yolunda yoğunlaştırır.

2​

Bütün insanlar arasında sevgi, hoşgörü ve kardeşliğin kurulmasını hedefleyen Masonluk, tüm insanların özgürlük, barış, adalet ve huzur içinde gelişmesini amaçlar.

3​

Masonluk tüm insanlar için ortak bir insanlık ülküsünün gerekliliğini kabul eder. Bu ülkünün gerçekleştirilmesi için şu noktaları önemli sayar;
  • İnsanlar arasında sevgi, saygı ve hoşgörüyü,
  • İnsanın temel hak ve özgürlüklerine saygıyı,
  • İnsanın ahlaki sorumluluğunu,
  • İnsanlar arasında hak ve vazife eşitliğini,
  • İnsanlar arasında evrensel kardeşliği,
  • Bilimsel gelişmeyi.

4​

Masonluk vicdan, inanç ve düşünce özgürlüğünü temel hak olarak kabul eder.

5​

Masonlar, birer vatandaş olarak ülkelerinin yasalarına uymak ve vatanlarına sadakat ve şerefle hizmet etmek zorundadır. Masonlar için ülkelerinin bağımsızlığı kutsaldır.

6​

Masonlar için çalışmak, bir hak ve bir görevdir. Masonlar, insanlığa yararlı eserler meydana getiren beden ve fikir işçiliğini eşit derecede onurlu sayarlar.

7​

Masonlar, Loca adı verilen birimler halinde çalışırlar. Loca, insan hırsının giremeyeceği tarafsız huzurlu bir ortamdır. Localarda din ve politika tartışmaları yapılamaz.

8​

Masonluk, üyeleri arasında din, mezhep, ırk, dil, inanç, unvan ve makam ayrımı yapmaz. Üyelerini inançlı, özgür, iyi ahlaklı, namuslu, şerefli, haysiyetli ve aydın erkekler arasından seçer. Hiçbir inancı ve ülküsü olmayanları arasına kabul etmez.

9​

Masonun amacı her bakımdan gelişmiş bir insan olmaktır. Her Mason bu amaca, aklın rehberliğinde ve sevgi, hoşgörü, güzellik ve kardeşlik duygularını arındırarak ulaşmaya çalışır.

10​

Masonluk, hiç kimseyi Mason olması için hiçbir zaman ve hiçbir şekilde zorlamaz. Mason sıfatını kazananlar, gerek duymaları durumunda üyelikten ayrılmakta serbesttir.

11​

Masonluğun amacı, her Masonun kendini geliştirebileceği ideal bir ortam yaratmaktır. Bu çerçevede Masonluk, toplumsal değil bireysel bir öğretidir. Üyelerini toplu ya da tek tek, bir kanaat veya fikri kabul etmeye ve açıklamaya asla zorlamaz. Her Mason, bu temel ilkeler ışığında izleyeceği yolu, kendi aklı ve vicdanıyla saptar.

12​

Masonluk, bu ilkeleri benimseyip kabul eden ve bu amaçlara kendini adamak isteyen insanların çabalarını bir araya getirir.

10ac00_578739bf160a4e8bb4bc5d72078305eb~mv2_d_3543_4724_s_4_2.webp

Hür ve kabul edilmiş mason locası başkanı Bülent AKKAN

Raison Detre

Altın Üye
Hür masonlar harici forumuna konu hakkında esaslı bir eleştiri yöneltmiş ve sırf bu yüzden üyeliği sorgulanmadan gerçekleştirilmiş biri olarak en önemli detayı aktarayım.

Eğer geleceğinizi inşa etmek için ekonomik özgürlüğe muhtaçsanız kabul edilmezsiniz, varlıklı ya da zeki bir miskin olmanız gerekir. Bunun sebebi benim detoks, onların arınma olarak adlandırdıkları bazı ritüelleri, ekonomik özgürlük koşuşturmacası içinde ki bireyin asla gerçekleştiremeyecek olmasıdır.

Bir de zengin olduğu halde kabul edilmeyenler vardır..

Raison Detre

Altın Üye
Neden kabul görmüyorlar sizce?

Çünkü arzularının peşindelerdir ve arzular kişilerin benlikleri ile daima savaş halindedir, "benlik" kavramı ise masonluk dahil duyduğunuz ya da duyabileceğiniz bütün dinler, öğretilerde esastır.

Aslında bu savaş halini edebiyatta sık sık görürsünüz, aklın ve kalbin savaşı olarak geçer ve olması gerekenin kalbin zaferi olduğunu empoze ederler.

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
@Xasthur un da vardı öyle satanistliğe giriş ve satanist olumlamalari adli çalişması sjsj

Nargaroth

⸸Blasphemous⸸
Yönetici
@Xasthur un da vardı öyle satanistliğe giriş ve satanist olumlamalari adli çalişması sjsj
Kısmen doğru ancak öyle bir fenomenin varlığı mümkün değil metafizik olarak. Gençliğimde metal müzik dinlerken ben de bir ara araştırmıştım ama büyüdükçe işin iç yüzünü farkediyorsun. sdflkdfj kendi babasına bile rest çekmiş bir varlık "ki insanlar yüzünden babası ile arası açılan bir varlık" neden insanlara yardım etsinki nefretini bir kenara bırakıp ? dlsdfşsdfk

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
Kısmen doğru ancak öyle bir fenomenin varlığı mümkün değil metafizik olarak. Gençliğimde metal müzik dinlerken ben de bir ara araştırmıştım ama büyüdükçe işin iç yüzünü farkediyorsun. sdflkdfj kendi babasına bile rest çekmiş bir varlık "ki insanlar yüzünden babası ile arası açılan bir varlık" neden insanlara yardım etsinki nefretini bir kenara bırakıp ? dlsdfşsdfk

senden öğrenecek çok şey var üstad

Üst Alt