Hava değişimleri baş ağrısını tetikliyor 🌨

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
images

Havadaki basınç değişiklikleri baş ağrısının başlıca sebebi

İnsanlarda kemiklerin aralarında “sinus” denilen hava boşlukları vardır. Havanın barometrik basıncı düştüğünde, sinus içindeki hava genişler ve burun boşluğuna açılan küçük kanallarla fazla miktarı boşaltılır. Eğer kanallarda soğuk algınlığı gibi bir nedenle tıkanıklık varsa, sinus içindeki basınç ağrı oluşturacak kadar artacak ve baş ağrısı veya migreni tetikleyebilecektir. Aynı şekilde barometrik basınç değişiklikleri, sıvı dolu vücut boşluklarını da etkileyebilmektedir.

Beynin düşük oksijen seviyesini hissetmesi ile kan desteğini devam ettirebilmek için kan damarlarında genişleme başlar.
Bu genişleme ile beyinde basınç artar ve baş ağrısı oluşur. Halk arasında ağrıyan eklemlerin, yağmurun gelişine işaret ettiğine inanılır.

Baş ağrısından korunmak için…

Baş ağrılarını kısmen de olsa kontrol altına almak için; uyku düzenine, sağlıklı beslenmeye, stresten uzak kalmaya, egzersiz yapmaya, alkol ve sigaradan uzak durmaya dikkat edilmelidir. Ayrıca ağrıyı oluşturan tetikleyici faktör tesbit edilebiliyorsa bunlara maruz kalmamak gerekir. Örneğin ıslak saç ağrı nedeni oluyorsa, banyo sonrası saçı kurutma makinesi ile iyice kurutmak gerekir. Hava şartlarını değiştirmek mümkün değildir; fakat olmsuz etkileri azaltılmaya çalışılabilir. Ortamın ısısını ve nemi ayarlamak, rüzgara maruz kalmamaya çalışmak önemlidir.

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
hava bugün 486584 kere kapadı açtı her kapattığında başım zonkluyor.
Benden başka yaşayan var mı ?

Chen

🇵🇸
Forum Sorumlusu
uyku düzenine, sağlıklı beslenmeye, stresten uzak kalmaya, egzersiz yapmaya, alkol ve sigaradan uzak durmaya
Sıcakta uyunmuyor
Ekonomik şartlarda sağlıklı beslenme olmaz
Ekonomi böyleyken stressiz kalınmaz
Egzersiz sıcakta iyi gitmez
Ekonomi kötü diye alkol sigara satışları daha da artar millet dertten ne yapacağını şaşırdı

nunu

K♥N
Gezegen yöneticisi
Elmas Üye
Sıcakta uyunmuyor
Ekonomik şartlarda sağlıklı beslenme olmaz
Ekonomi böyleyken stressiz kalınmaz
Egzersiz sıcakta iyi gitmez
Ekonomi kötü diye alkol sigara satışları daha da artar millet dertten ne yapacağını şaşırdı
umursamıyorum aslında ama
beni hava değişimi çok etkiliyor. :(

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Ağrıtıyor...... Özellikle fazla sıcaklar Çölde yaşasak mahvolurduk

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Bıktım bıktım günlerdir ağrıyor bee

Üst Alt