Gelinlikler Neden Beyaz?

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Eski Roma'da gelinliklerin rengi sarıydı. Gelinler yine sarı renkte peçe takıyorlardı. Peçe evli ve bekar kadınları ayırt ediyordu. Ortaçağlarda ise gelinliğin rengi üzerinde pek durulmadı. Kumaşın kaliteli ve gösterişli olması daha önemliydi. Herkes en iyi elbiselerini giyiyordu, renk de herkesin kendi tercihine göreydi.

Beyaz gelinlik adetinin yaygınlaşması 16. yüzyılda olmuştur. Bu yıllarda kraliyet ailesi gelinlerinin gümüşi renkte gelinlik giymeleri gelenekti. Kraliçe Viktorya bunu reddetti ve beyaz gelinlik giymekte ısrar etti.

Bundan sonra İngiliz ve Fransız yazarlar, beyaz rengin masumiyetin simgesi olduğu konusunu işlemeye başladılar. O dönem ahlakına göre bekaret evliliğin vazgeçilmez koşulu olduğu için beyaz gelinlik adeti tuttu. Evlenirken beyaz giysi giymek genç kızların bekaretlerini topluma ilan etmelerinin vasıtası oldu.
Gelinlikle ilgili bazı batıl inançlar da var. Bunlara göre gelinin gelinliğini bizzat kendisi dikmesi, damadın düğünden önce gelini gelinlikle görmesi, gelinin gelinliği düğünden önce giymesi uğursuzluk getiriyor.

Söz evlenmeden açılınca evlilik yüzüğünden de bahsetmek gerekiyor. İnsanların evlenince yüzük takmaları eski Mısırlıların inançlarına dayanıyor. Milattan 2800 yıl önce Mısır'da yaşayanlar dairenin veya halka şeklindeki cisimlerin, başlangıç ve bitiş noktalarının olmaması nedeni ile sonsuzluğu temsil ettiklerine inanıyorlardı. Yüzük evliliğin sonsuza dek süreceğini simgeliyordu. Sonra bu inanç ve adet Romalılar vasıtası ile iyice yaygınlaştı. Kazılarda o devirlere ait çok ilginç evlilik yüzüklerine rastlanılmıştır.

Evlilik yüzüğünün sol ele ve sondan bir önceki parmağa takılmasının sebebi ise modern tıbbın gelişmesinden önceki devirlere ait yanlış bir insan anatomisi bilgisidir. O zamanlarda dolaşım sistemimizdeki ana damarın sol elimizde bu parmaktan başlayıp kalbimize gittiği sanılıyordu. Böylece buraya takılan yüzükler evli çiftin kalben bağlılığını simgeliyordu. Gerçi şimdi damarların nereden gelip nereye gittiği biliniyor ama bu da bir adet olarak kaldı.

Raison Detre

- . -
Altın Üye
victorian döneminde ve dahil hala günümüzde burjuvazi ve kent soylukukta ahlak ve bekaretin avam tayfadan daha kati kurallarla korunduğunu bilen birini buralarda göreceğimi sanmiyodum.

Hazir elin değmiş, blue blood, porselen cilt yazisi felanda bekliyoruz.

Fluffy

🐼
Elmas Üye
victorian döneminde ve dahil hala günümüzde burjuvazi ve kent soylukukta ahlak ve bekaretin avam tayfadan daha kati kurallarla korunduğunu bilen birini buralarda göreceğimi sanmiyodum.

Hazir elin değmiş, blue blood, porselen cilt yazisi felanda bekliyoruz.
O yazıyı senden alalım

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Hee o sırlar dünyası kivaminda konu da ondan 😂🤣🤣🤣

Cidem de bekliyo yazim diye iki gozumun çiçe
Çiğdem yazmışsın yaaa cidem kısmına boş boş bakıyorum anlamak için kafa da dolu biraz vay anasını ne yazdı acaba buraya diyorum

Dipçik not
Yorum yapmadığımız konuyu okumuyor mu sanıyorsun fevokurba: bazen iş güç arasında okuyorum bazen yarım kalıyor aklıma gelince devamını okuyorum

Raison Detre

- . -
Altın Üye
Çiğdem yazmışsın yaaa cidem kısmına boş boş bakıyorum anlamak için kafa da dolu biraz vay anasını ne yazdı acaba buraya diyorum

Dipçik not
Yorum yapmadığımız konuyu okumuyor mu sanıyorsun fevokurba: bazen iş güç arasında okuyorum bazen yarım kalıyor aklıma gelince devamını okuyorum

Yazarukkk 😃

LGBT yi de kubo solediydi yaz diye herhal

Cidoooo

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Kübo mu çido mu söyledi hatırlayamadım önemli değil sen aç ben görünce okurum :p

Raison Detre

- . -
Altın Üye
Hadi kısa günün karı mutlu ol diye yazıyorum bunu da Mübarek Cuma günü sevap poin kascam seni mutlu edip. Mitoloji konularına yazdığın yorumları da okuyorum

Sadaka veriyo la 🤣

Ben yazmak icin bunalima girmem lazim, hatirliyorum forumun ilk zamanlari neler yaziyordum aboo

Hatta nickimin yanına Editör rankı falan vermistiler , rengi cirtlak yesil kaldirin dediydim kaldirdi rohan ve LOTR tutkunu admin.

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Sadaka veriyo la 🤣

Ben yazmak icin bunalima girmem lazim, hatirliyorum forumun ilk zamanlari neler yaziyordum aboo

Hatta nickimin yanına Editör rankı falan vermistiler , rengi cirtlak yesil kaldirin dediydim kaldirdi rohan ve LOTR tutkunu admin.
Bunalıma girme, çıkması zor oluyor kendimden biliyorum :hpof:

Frenk

Altın Üye
Yine kandırmaca :D Beyazı giydirip adamın aklını alıyolar sütten çıkma ak kaşık diye ama zavallı erkekleri o gelinliklerle ateşlerin içine atıyorllar oooof of

uchiha

Haybeden..
Platin Üye
çünkü beyaz dolandırılmanın rengidir ve er kişiye bi mesaj verir. beyaz gelinlik , beyaz eşya, beyaz masa örtülü restoranlar , beyaz ağırlıkli ve açık mavi ile süslenmiş oteller , un , şeker vs

Frenk

Altın Üye
un şeker derken obezite diyabet tansiyon hepsi geliyor demek istiyor sanki

Fluffy

🐼
Elmas Üye
Beyaz gelinliğini gitmiş üstüne

Fluffy

🐼
Elmas Üye
çünkü beyaz dolandırılmanın rengidir ve er kişiye bi mesaj verir. beyaz gelinlik , beyaz eşya, beyaz masa örtülü restoranlar , beyaz ağırlıkli ve açık mavi ile süslenmiş oteller , un , şeker vs
En güzel cevap oylaması olsa puanı sana verirdim bıçağı bize soktun ama haklıydın

Üst Alt