Diplomanın gerçektende değeri var mı?

Kime sorsam diploma olmadan da bir çok işin yapılabileceğini artık bazı işlerde diplomaya bakılmadığını ve hatta diplomanın sadece resmi olarak lazım olduğunu yani imza işleri için kullanıldığını söyledi gerçekten de dünyada diplomanın bir değeri kaldı mı?

Eru

Altın Üye
Sıfır. Rakamla=0.

Belli başlı birkaç meslek harici diplomanın hiçbir değeri yok. Olmasın da zaten.

Adamı makina bölümüne alıyorlar. 4 sene lise okuyor. 4 kere bile tornada işlem yaptırmıyorlar. Düşünün yani. Kaynak dersi görüyor, elektrot takmayı bile bilmiyor. Bilgisayarcı yapacaklar elemanı, işlemci söküp takmamış veya açıp ekranın içine bir bakmamış. Mobilya okutmuşlar, hammallık yapmış durmuş. Eline vermişler bir zımpara, bu devirde boyuna zımpara yaptırmışlar. Makinaları, gereçleri öğretmemişler. Veya sözel bir bölüm okusun bu arkadaş. Muhtemelen yıllarca lavuğun birinin ekrana yansıttığı modülden okuduklarını ezberlemek zorunda kalacak.

Yani diploma alsan nolur almasan nolur. İnsana zerre katkısı yok. Okulda aylarca öğretemedikleri bilgileri bir haftalık kendi çabanla öğrenirsin. Net..

uchiha

Haybeden..
Platin Üye
diplomayı nerden aldığına göre değişir.

Alice

Altın Üye
Diploma okuluna bağlı demeler de yeni çıktı. Artık eğitim öğretim sadece para dönsün diye yapılıyor bu kadar üniversitenin anlamı ne? Dünya çapında sıralamada kaçıncı ne verebilmişler de dershane gibi köşe başı üniversite açılmış tr özel hastane ve özel üniversite para tuzağından başka ne olabilir?

Yeteneğin varsa okumayabilirsin hayatından 4 5 yılı okul yerine işine verebilirsin ama hangi iş yeri seni alır?

CipraLex

Gümüş Üye
Diploma belli başlı bölümler haricinde gerçekten de vasfı olmayan bir kağıt parçasına dönüşmüş oldu.

Ben meslek lisesi elektrik mezunuyum. Lise de okurken bir kontrol kumanda panosu tasarlayıp yapabilirdim yada bir motorun sargı hesaplamasını yapıp sargısını yapabilirdim. Daha sonra meslek yüksekokuluna gittim yine elektrik bölümü. Elektrik tesisat projesi çizip bu projeyi hayata geçirebiliyordum. Kısacası eskiden okullarda mesleği öğretiyorlardı.

Şuan ki meslek liselilerine bakıyorum adamlar pense, karga burun, yan keski ve kerpeten arasında ki farkı bilmiyor resmen.

Üst Alt